Märgid, et laps on hakanud narkootikume tarvitama

Lapsed ja noorukid läbivad oma arengus väga erinevaid emotsioonide skaalasid ja väliseid ilminguid. Kuidas aga aru saada, kas käitumine on iseenesestmõistetav ja eakohane või peaks muretsema hakkama ja spetsialistilt abi otsima? Märke, et laps on hakanud narkootikume tarvitama, on sageli raske märgata.

Tänapäeval, mil ebaseaduslikud ained on laialt levinud, on oluline ennast ja oma lapsi nendes küsimustes harida. Hiljutises USA-s tehtud uuringus on statistika šokeeriv. Kas teadsid, et 21,3% 8. klassi õpilastest on vähemalt korra narkootikume proovinud? Seevastu 12. klassiks on narkootikume proovinud ligi 50% teismelistest. Ühe aasta jooksul sureb narkootikumide üledoosi 4777 noort vanuses 15–24 aastat. Kõlab hirmutavalt, kas pole?

Tundub, et uimastite tarvitamist peaks olema lihtne märgata. Aga kas on? Teismeliste tundlikus eas muutub nende tuju kiiresti, raske on jälgida kõiki muutuste põhjuseid ja neile adekvaatselt reageerida. Seltskondlikud ja avatud lapsed võivad ootamatult muutuda kinnisteks ja vaikivateks võõrasteks, peegeldades seeläbi neis toimuvaid muutusi, mis on osa selle vanuseastme arengust. Kuid mis on need märgid, millele tasuks tähelepanu pöörata?

Oleme kokku kogunud meie arvates kõige olulisemad asjad, mida ei tohiks tähelepanuta jätta:

01. Rääkige oma teismelisega avalikult

See on esimene ja kõige tähtsam. Tundub nii lihtne, kuid oma lihtsuses keeruline. Kui raske on alustada avatud vestlust teismelisega, kes on endassetõmbunud ja ei taha rääkida? Oluline on olla tundlik – küsige, kuidas läheb, mida nad vabal ajal teevad, tundke huvi sõprade kohta, kellega teismeline kohtub, ja paikade vastu, kus nad käivad. Sageli ütleb see teile palju. Teismeline võib olla ka uimastitarbimise faktist nii segaduses, et tegelikult tahab sellest huvitatud täiskasvanule rääkida, kuid ei suuda sundida vanemaga sellist vestlust algatama.

02. Ebatavalised lõhnad on veel üks märk, mida ei tohiks ignoreerida

Siin tuleks tähelepanu pöörata kahele erinevale nüansile. Esimene on liiga tugeva parfüümi või deodorandi järsk kasutamine. See võib olla teismelise viis üritada varjata mõnda muud lõhna – marihuaana või muude joovastavate ainete suitsetamisest tekkivat suitsulõhna. Teine nüanss – võimalik, et teismeline isegi ei kahtlusta, et keegi neid suitsulõhnu märkab, mistõttu ta ei püüa neid üldse varjata.

03. Teismeline on esinenud erinevates kummalistes, seniajani aksessuaarides

Narkoatribuutika hulka kuuluvad väikesed kotid, väikesed plekk-karbid, see võib olla ka põletatud teelusikas, süstlad. Kui näete sellist plekkkarpi, avage see kindlasti ja vaadake selle sisu. Seal saab hoida mis tahes tablette, pulbreid või marihuaanat.

04. Õppeedukuse kiire langus

Koolitulemuste kiire langus on uimastisõltuvuse või uimastitarbimise üks levinumaid tagajärgi. Siinkohal tasub aga jälgida erilist ettevaatust – edukuse kiire langus võib olla seotud ka erinevate teismelistele omaste meeleolumuutustega. Kuid ühemõtteliselt on see väga oluline näitaja, et teie teismeline vajab teie abi.

05. Radikaalsed isiksusemuutused

Kui teismeline muutub avatud ja suhtlemisaldis noorest paari nädala jooksul vaikivaks võõraks või kui teismeline muutub vaiksest ja reserveeritud noorest agressiivseks ja bravuuriliseks inimeseks – see on kindlasti punane lipp – see on uimastite kuritarvitamise väga sagedane kõrvaltoime.

06. Radikaalsed isiksusemuutused

Kui teismeline muutub avatud ja suhtlemisaldis noorest paari nädala jooksul vaikivaks võõraks või kui teismeline muutub vaiksest ja reserveeritud noorest agressiivseks ja bravuuriliseks inimeseks – see on kindlasti punane lipp – see on uimastite kuritarvitamise väga sagedane kõrvaltoime.

07. Sõbragrupi äkiline vahetus

Kuigi puberteedieas on sõpradest lahkuminek ja sõprade vahetamine üsna tavaline nähtus, tasub seda teadvustada. Oluline on tunda oma teismelise sõpru. Kui teie laps hakkab teistsuguse sõpruskonnaga aega veetma, siis leidke aega ja tutvuge nendega, vastasel juhul võib tegemist olla seltskonnaga, kes suitsetab, käib kahtlastes kohtades ja nüüd on teie teismeline nendega.

08. Seltskondlikust tegevusest loobumine

Ühiskondlikust tegevusest eemaldumine ja soovimatus pere või sõpradega aega veeta on veel üks võimalik märk uimastitarbimisest. Kuid pidage meeles – huvid muutuvad teismeeas kiiresti, lihtsalt jälgige, kuidas olukord areneb.

09. Seletamatud vigastused

Seletamatud vigastused võivad olla seotud narkootikumide või alkoholiga. Marrastused ja verevalumid, suutmatus sidusalt põhjendada, kust need vigastused tulid. Samas – need võivad olla seotud ka meditsiiniliste probleemidega või isegi agressiivse koolikiusamisega koolis või mujal.

10. Esemete või raha kadumine koju

Teie majas kaduma läinud esemed või raha võivad tähendada, et teie laps varastab, et rahastada oma varjatud harjumust. Olge siiski avatud, on võimalus, et olete ise unustanud, kuhu midagi pandi või kuhu kulutasite raha, mis ootamatult tundub olevat kadunud.

KÕIGE OHUTUM ENNETUSVAHEND – QTEST.LV TESTID

Tavaliselt hakkavad noored narkootilisi aineid tarvitama koos sõpradega meelelahutuslikult või üksteise ees eputada. Seda tervist ohustavat ja riskantset käitumist on narkotestidega lihtne varakult tuvastada ja see annab parema võimaluse probleemiga varakult tegeleda, enne kui sellest saab tõsine sõltuvus. Uimastitarbimise tuvastamine on tõenäolisem narkotestiga, kui see tehakse võimalikult kiiresti pärast uimastitarbimist (õhtud, nädalavahetused sõpradega, festivalid jne).

Selliste testide regulaarne läbiviimine võib anda teie lastele õigeaegse ja mõjuva põhjuse uimastitest loobumiseks: “Ei, ma ei saa seda teha, mu vanemad testivad mind – nad saavad teada”.

Paljude teismeliste jaoks on see niikuinii piisav hoiatav mõju.

X
Add to cart