Elektroonilised sigaretid loodi väidetavalt selleks, et aidata suitsetajatel sigarettidest võõrutada. Neid peetakse tegelikult erinevates parameetrites vähem kahjulikeks kui tavalisi sigarette. USA arstid juhivad aga tähelepanu tõsiasjale, et veipi ehk elektrooniliste sigarettide aurude sissehingamist seostatakse tõsise kopsukahjustust põhjustava haigusega EVALI.
Kuidas vaping tegelikult töötab?
Esmapilgul tunduvad elektroonilised sigaretid tõeliselt ahvatleva viisina suitsetamisest loobumiseks. Elektroonilised sigaretid tunduvad nii puhtad ja head – neil pole sigaretisuitsu lõhna, nad ei kollaseks hambaid, neis ei ole paljusid tubaka põlemisel tekkivaid kantserogeenseid ühendeid. Lisaks ei nõua elektrooniliste sigarettide suitsetamine väljas käimist – on arvamus, et mittesuitsetajaid elektrooniliste sigarettide suits ei ohusta.
Aga kõik pole nii hästi..
USA arstid tõstavad häirekella – e-sigarettide suitsetajate seas levib kiiresti tõsine kopsuhaigus EVALI. Ajalehe The New England Journal of Medicine andmetel on e-sigarettidega seotud kopsuhaigus kiiresti alguse saanud, mis meenutab tavalist kopsupõletikku. Esineb köha, valu rinnus ja üldine nõrkus. Sellega võib kaasneda õhupuudus ja õhupuuduse suurenemine. Lõpuks võib vedelik hakata kogunema nii kopsudesse ja tekkida kopsuturse. Esimesed selliste haiguste juhtumid avastati 2019. aastal.
Murettekitav on see, et üle poole haigetest on alla 25-aastased.
Mis põhjustab EVALI?
Versioone on erinevaid – süüdi on nii THC õlilahuses E-vitamiinis olev atsetaat, glütseriin kui ka maitseained.
CDC aruandes analüüsiti EVALI patsientide bronhoalveolaarse loputuse (BAL) vedelikku ja võrreldi seda tervete inimeste BAL vedelikuga. 16 riiki hõlmanud uuringus leidsid teadlased 51-st EVALI patsiendist 48 BAL-i vedelikust E-vitamiini atsetaati, kuid tervete inimeste BAL-vedelikus E-vitamiini atsetaati ei leitud.
Lisaks E-vitamiini atsetaadile on e-sigareti lahuste segude võimalike põhjustena testimisel palju muid ainete ja toodete allikaid.
AVS-i arstid räägivad sellest, et kopsudest leiti mürgiste aurude tekitatud kahjustusi. Olukorra teeb keeruliseks ka asjaolu, et kuumutamise käigus võivad e-sigareti vedelike komponendid laguneda ja seejärel juba kopsudes uusi keemilisi ühendeid moodustada.
Teisalt on teadusajakiri Thoraks juba kirjeldanud uuringuid, et elektrooniliste sigarettide aur põhjustab kopsudes põletikku ja pärsib alveolaarseid makrofaage – olulisi immuunrakke, mis tavaliselt puhastavad kopse tolmuosakestest, bakteritest ja allergeenidest. Samamoodi on tavaliselt kahjustatud krooniliste suitsetajate kopsud.
Kuidas EVALI diagnoositakse?
Ühte EVALI testi pole olemas. Diagnoos tehakse enamasti välistamise teel, kuna sümptomid võivad olla sarnased paljude teiste hingamisteede haigustega. Nende hulka kuuluvad õhupuudus, palavik ja külmavärinad, köha, oksendamine, kõhulahtisus, peavalu, pearinglus, kiire pulss ja valu rinnus.
Sellistel juhtudel hindavad arstid e-sigareti kasutamise ajalugu ja teevad rindkere röntgeni või kompuutertomograafia, et kontrollida, kas kopsudes on koekahjustusele viitavaid häguseid kohti (nn hägusus).
Mis on EVALI ravi?
Kuna see haigus on nii uus, on haiguse kulg ettearvamatu. Registreeritud juhtudest vajas haiglaravi 96% patsientidest, osa patsiente on sellesse haigusesse surnud. Ravi põhineb arstide soovitustel ja sõltub haiguse tõsidusest. Esmane ravi hõlmab antibiootikume ja/või viirusevastaseid ravimeid kuni infektsiooni välistamiseni, samuti kortikosteroide, mis aitavad võidelda kopsupõletikuga. Raskemate haigusjuhtudega patsiendid vajavad haiglaravi, kus nad ühendatakse kunstliku hingamise aparaatidega. Isegi kergemate sümptomitega patsiendid võivad vajada täiendavat hapnikku.
Kui patsiendid on taastanud võime iseseisvalt hingata, võib neil lubada koju minna. Kuna aga teadlased on avastanud, et mõned patsiendid taastavad hingamist ja isegi surevad varsti pärast haiglast väljakirjutamist, soovitavad arstid kõigil patsientidel, olenemata raskusastmest, planeerida 48 tunni jooksul pärast väljakirjutamist kontrollvisiidid kopsuarsti juurde.
Mayo kliiniku arstid räägivad sellest, et kopsudest leiti mürgiste aurude tekitatud kahjustusi. Olukorra teeb keeruliseks ka asjaolu, et kuumutamise käigus võivad e-sigareti vedelike komponendid laguneda ja seejärel juba kopsudes uusi keemilisi ühendeid moodustada.
Professionaalne arvamus
Riia psühhiaatria- ja narkoloogiakeskuse narkoloog Inga Landsmane jagab oma arvamust ajakirjas “Jõuluvana” antud intervjuus:
„E-sigaretid on aktiivselt turule tulnud umbes 2009. aastast, kuid uuringuid on alustatud alles 2018. aastast. Arvatakse, et lahuses sisalduv abiaine glütseriin võib põhjustada teatud tüüpi lipoidset kopsupõletikku. Kuid uuringuid on äärmiselt vähe. Samuti tuleks uurida lõhna- ja maitseaineid, mida e-sigarettides lahusele lisatakse, kuna need võivad samuti olla seotud ebaõige rakutegevuse põhjustamisega.
Kopsuhaiguste spetsialist, dotsent Alvils Krams seevastu väljendab ajakirjale “Santa” antud intervjuus muret Läti noorte pärast, kes on samuti tõsises ohus ja e-sigaretid, nagu ka tavalised, on saanud loodud sõltuvust tekitava ja haigusi tekitava ettevõtte huvides. Eksperdid on juba teadnud, et e-sigaretid põhjustavad toksilisi kopsukahjustusi, kuid surmajuhtumeid polnud. On selge, et elektroonilised sigaretid sisaldavad ka mürgiseid aineid, ainult teised – vähem uuritud. Ja kopsukahjustuse tekitamise poolest on e-sigaret professori sõnul samaväärne tavasigarettidega: „Nii e-sigareti aur kui ka nikotiin ise on mürgised. Nikotiin on mürk, mida varem kasutati putukate mürgitamiseks. Väike viaal võib tappa kolm teiesugust!’
KÕIGE OHUTUM ENNETUSVAHEND – QTEST.LV TESTID
Tavaliselt hakkavad noored sigarette või e-sigaretti pruukima koos sõpradega meelelahutuslikult või üksteise ees eputada. Sellist terviseohtlikku ja riskantset käitumist on nikotiinitarbimise testidega lihtne varakult tuvastada ning see annab parema võimaluse probleemiga õigeaegselt tegeleda, enne kui sellest kujuneb tõsine sõltuvus. Tõenäolisem on nikotiiniainete tarvitamise tuvastamine nikotiinitestiga, kui see tehakse võimalikult kiiresti pärast nikotiiniainete tarvitamist (õhtuti, nädalavahetustel sõpradega, festivalidel jne).
Selliste testide regulaarne läbiviimine võib anda teie lastele õigeaegse ja mõjuva põhjuse uimastitest loobumiseks: “Ei, ma ei saa seda teha, mu vanemad testivad mind – nad saavad teada”.
Paljude teismeliste jaoks on see niikuinii piisav hoiatav mõju